YANGİN
  HİZMETLERİMİZ

  Yangin Söndürme Cihazlari

  Yangın Söndürme Dolapları

  Köpüklü Söndürme Üniteleri

  Yangin Algılama ve İhbar Sis.

  Koruyucu Yangın Ekipmanları

  Yangın Algılama Sistemleri

  Davlumbaz Söndürme Sist.

  Gazlı Söndürme Sistemleri

  Hidrant Sistemleri

  Yangin Seti ve Cihazlari

 

 

 

TS EN 671-1'e Uygun, 1" Yuvarlak, Yarı Sert Hortumlu Yangın Dolapları:
Hortumları serme ve bağlama gibi eğitimlere sahip olmayan personelin bulunduğu yapılarda kullanılan ve hortum uzunlukları 30 metreye kadar olan dolap çeşitleridir.
Modeller: Sıva altı, sıva üstü, tüp bölmeli, köpük alabilen tipte, istenilen renk ve dekorasyona uygun modeller mevcuttur.

Sıva Üstü Yangın Dolabı

Tüp Bölmeli Yangın Dolabı

Sıva Altı Yangın Dolabı 
TS EN 671-2'ye Uygun, 2" Yassı Hortumlu Yangın Dolapları:
Yetişmiş yangın söndürme görevlisi bulundurmak zorunda olan yapılarda, bina dışı ugulamalarda ve yangın hidrantlarına bağlanacak hortum ve lansların bulundurulması için uygundur. Modeller: Ayaklı, çatılı, sıva üstü, sıva altı, tüp bölmeli, çift makaralı, köpük alabilen tipte, istenilen renk ve dekorasyona uygun modeller mevcuttur.

Sahra Tip Yangın Dolabı

Yangın Söndürme Tüpü Dolabı

Plastik Yangın Tüpü Kabini
Yangın Pompaları - NFPA 20'ye uygun, UL Listeli, FM Onaylı:
Sulu söndürme sistemlerine basınçlı su sağlayan, anma debi ve anma basınç değeri ile ifade edilen özel pompalardır. 1 adet diesel, 1 adet elektrikli ve 1 adet jockey pompa olmak üzere üçlü grup halinde kullanılmalıdırlar.
Madde 94- Yangın dolapları sistemi sabit boru tesisatı ile yangın dolaplarından meydana gelir.

a) Sabit boru tesisatı;
1) Yangın dolapları sistemlerine suyu sağlayan sabit boru tesisatı çapı 50 mm'den az olmamak üzere yapılacak hidrolik hesaplara göre belirlenmelidir.

2) Yüksek binalar, alışveriş merkezleri, otoparklar ve benzeri yerlerde, ıslak veya kuru sabit boru sistemi üzerinde, itfaiye ve eğitilmiş personelin kullanımına olanak sağlayan bağlantı ağızları bırakılmalı ve bu bağlantı ağızları yangın merdiveni veya yangın güvenlik hacmi gibi korunmuş mekanlarda olmalıdır.

3) Sabit boru tesisatı üzerinde bulunan bütün hortum bağlantıları, itfaiyenin kullandığı normlara uygun olacaktır. Bağlantı ağızları, yapının sprinkler ve yangın dolapları sistemine de suyu sağlayan sabit boru tesisatında bırakılması durumunda, bu bağlantılar ana kolonlar üzerinden doğrudan yapılacaktır.

b) Yangın dolapları;
1) Yüksek yapılar, çarşılar, toplanma amaçlı binalar, konaklama ve sağlık amaçlı yapılar, kapalı kullanım alanı 2000 m2 den büyük olan bütün binalar, 1000 m2 den büyük imalathane ve atölyelere yangın dolabı yapılacaktır.

2) Yangın dolapları her katta ve yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki uzaklık 30 m'den fazla olmayacak şekilde düzenlenecektir. Yangın dolapları mümkün olduğu kadar koridor çıkışı ve merdiven sahanlığı yakınına kolaylıkla görülebilecek şekilde yerleştirilecektir. Binanın sprinkler sistemi ile korunması ve katlara itfaiye bağlantı ağzı bırakılması durumunda yangın dolapları arasındaki uzaklık 45 m'ye kadar çıkarılabilir.

3) Hortumların saklandığı dolap ve kabinler gerekli cihazların döşenmesine izin verecek büyüklükte olacaktır. Bunlar yangın sırasında hortum ve cihazların kullanılmasını zorlaştırmayacak şekilde tasarlanacak ve sadece yangın söndürme amacı için kullanılacaktır.

4) Hortumlar, serme ve bağlama gibi becerilere sahip eğitilmiş personel veya itfaiye görevlisi olmayan yapılarda, yuvarlak yarı-sert hortumlu yangın dolapları TS EN 671-1'e uygun olmalıdır. Hortum, yuvarlak yarı-sert TS EN 694 normuna uygun, çapı 25 mm olmalı ve hortum uzunluğu 30 m'yi aşmamalıdır. Nozul (lüle) veya lansı kapama, püskürtme ve/veya fiskiye yapabilmelidir.

5) İtfaiye bağlantısı olmayan yuvarlak hortumlu yangın dolap dizayn debisi 100 1/dak ve lans girişindeki basınç 400 kPa olmalıdır. Basıncın 700 kPa'ı geçmesi durumunda basınç düşürücüler kullanılmalıdır.

6) Yetişmiş yangın söndürme görevlisi bulundurmak zorunda olan yapılarda kullanılabilecek yassı hortumlu yangın dolapları TS EN 671-2 nolu standartlara uygun olmalıdır. Yassı hortum anma çapı 50 mm'yi ve hortum uzunluğu 20 m'yi geçmemelidir. Nozul (lüle) veya lansı kapama, püskürtme ve/veya fiskiye yapabilmelidir. Dolap dizayn debisi 400 l/dak ve lans girişindeki basıncı 600 kPa olmalıdır. Basınç 900 kPa'ı geçmesi durumunda basınç düşürücü kullanılmalıdır.  
TS EN 671-1 Belgeli. Sulu sistem yangın dolapları
20-25-30 m. 1" hortumlu.
Su bağlantısı 1" küresel vanalı veya 2"x1" adaptörlü.
Tek kapı-İki kapı (tüplü model) Sıva altı veya sıva üstü.
TS EN 671-2 Belgeli. Kuru sistem yangın dolapları
20 veya 40 m. 2" ve 2 ½" hortumlu.
Sıva altı-Sıva üstü-Acık saha tiplerinde imalat.
Acık saha tipleri ayaklı ve catılı tipte.
1- Sıva Üstü Yangın Dolabı
2- Ray Üniteli Sıva Üstü Yangın Dolabı 2"
(52mm Yangın Hortumlu)
TS EN 671-1 ve TS EN 671-2 BELGELİ
HER TİP ve BOYDA YANGIN DOLAPLARI
MÜŞTERİ TALEPLERİNE GÖRE HER TÜR ÖZEL YANGIN DOLAPLARI İMALATI YAPILMAKTADIR
1- 1" Sulu Müdahale Aracı
2- Portatif Söndürücü Dolabı
TS EN 671-1 ve TS EN 671-2 BELGELİ
HER TİP ve BOYDA YANGIN DOLAPLARI 30-40-60 MT. HORTUMLU SABİT VE ARABALI ÜNİTELER MÜŞTERİ TALEPLERİNE GÖRE HER TÜR ÖZEL YANGIN DOLAPLARI İMALATI YAPILMAKTADIR
Yangın Ekipman Dolabı
TS EN 671-1 ve TS EN 671-2 BELGELİ
HER TİP ve BOYDA YANGIN DOLAPLARI
MÜŞTERİ TALEPLERİNE GÖRE HER TÜR ÖZEL YANGIN DOLAPLARI İMALATI YAPILMAKTADIR
Sahra Tipi (Dışmekan)
TS EN 671-1 ve TS EN 671-2 BELGELİ
HER TİP ve BOYDA YANGIN DOLAPLARI
MÜŞTERİ TALEPLERİNE GÖRE HER TÜR ÖZEL YANGIN DOLAPLARI İMALATI YAPILMAKTADIR
2011 © Copyright Imdat Yangin Söndürme Cihazları & Güvenlik Sistemleri
Ayaş Cad. Ayakkabicilar Sanayi Sitesi No:72 Sincan-ANKARA / Tel:0312 269 1515 / Fax: 0312 269 8606 / e-Posta: info@imdatyangin.com