HABERLER

 Kızılcahamam Yangın Tüpü

Kızılcahamam Yangın Tüpü

Evinizde, iş yerinizde, herhangi bir taşıtın içerisinde ya da dışarıda başınıza her an gelebilecek felaketlerden biri de yangındır. Yangın felaketi sonucunda can ve mal kaybı yaşanabilir. Çünkü yanıcı bir maddenin oksijen teması sonucunda hızla yayılabilme özelliğine sahip olan yangın, kişilerin paniğe kapılmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle paniğe kapılmadan evvel bir yangın esnasında nasıl müdahale edebileceğinizi bilmek ve yangın söndürme tüpünü nasıl kullanacağınızı öğrenmek önemlidir. Çünkü yangın söndürme tüpleri , yangına ilk müdahale edilen araç olması açısından önemlidir. Kızılcahamam yangın tüpü arayışlarınızı bu nedenle mutlaka güvenilir firmalarla yapmalı ve bir an önce yangın tüpü edinmelisiniz.

Yangın Söndürürken Uyulması Gereken Talimatlar Nelerdir?

Kızılcahamam yangın tüpünü kullanmadan evvel öncelikle en az 1-2 defa sallamanız gerekir. Böylece içindeki kimyasallar harekete geçecektir. Genelde önerilen mesafe alevlerin olduğu yere 1 metre kadar yakın durmanızdır. Bu mesafeyi ayarladıktan sonra panik yapmamaya ve olabildiğince serinkanlı davranmaya çalışmalısınız.

Rüzgarın geliş yönüne mutlaka dikkat etmeli ve rüzgarı arka kısmına almalısınız. Yanan eğer bir nesne ise nesneye yaklaşarak, yangın tüpünde bulunan pimi çekmeniz ve çıkartmanız gerekir. Valfli bir sistemse valfi sola doğru çevirerek açabilirsiniz. Yangını önden arkaya doğru ya da aşağıdan yukarı doğru çıkarak söndürmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Eğer bir yangından sonra yangın tüpünü tekrar doldurmadan asarsanız bu büyük bir ihmalkarlık olacak ve tekrar olası bir felakette tüpü kullanamayacaksınız. Bu nedenle mutlaka yangın tüpünü yerine koyarken doldurup koymalısınız.

Yangın Söndürme Tüplerinin Kontrolleri Nasıl Yapılmalıdır?

Yangın söndürme tüplerini kullanması kadar bakımları da oldukça mühimdir. Bu nedenle kullanım talimatlarını iyi okumalı ve ne kadar aralıklarla bakım yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Genelde 30 günde bir düzenli olarak genel kontrol yapılmalı, işaretçilerin durumlarına bakılmalı, tüm işaretler tüpün yerini gösteriyor mu ve sızdırma var mı gibi kontroller yapılmalıdır. Ancak bunun dışında Kızılcahamam yangın tüpünün 6 ayda bir daha kapsamlı kontrole girmesi gerekir ve tekrar doldurulması, gerekirse değiştirilmesi de gerekeceğini ve bunu profesyonellerin yapacağını unutmamalısınız.