HABERLER

Çayyolu Yangın Tüpü

Çayyolu Yangın Tüpü

Kolay görülebilir ve ulaşılabilir olması önemli olan yangın tüpleri her dairede mutlaka olması gereken güvenlik önlemlerinden biridir. Yangın, ülkemizde ve diğer pek çok ülkelerde sık sık başa gelebilecek olan felaketlerden biridir. Çünkü bir yangın bir çok nedenden çıkabilir ve çabuk müdahale edilmezse kısa sürede de yayılabilir. Bu nedenle ilk müdahale aracı olarak gördüğümüz yangın söndürme tüpleri hayati önem taşımaktadır. Çayyolu yangın tüpünü kullanmak için bir kaç basit talimatı dikkate almanız yeterli olacaktır. Ancak yine de panik anında yanlış bir hareket yapmayı önlemeniz gereklidir. Çünkü yanlış müdahaleler alevlerin şiddetlenmesine neden olabileceği gibi daha kötü sonuçlar da doğurabilir.

Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır?

Yangın tüpünü kullanmadan önce konumunuzu ve mesafenizi iyi ayarlamanız aynı zamanda da tüpü kullanıma hazır hale getirmeniz gerekir. Bunun için öncelikle 1 metre mesafe aralığına dikkat etmeli, tüpü kullanmadan önce bir kaç kere sallamalısınız. Sonrasında pimi çekerek sıkılabilir hale getirmiş olacaksınız. Çayyolu yangın tüpünü alevlerin merkezine doğru sıkarsanız alevlerin daha kolay sönmesini sağlarsınız. Tüm bunları yaparken kendinizi güvenlik altına almayı unutmamalı ve etrafınızda başkaları varsa onları da yangına karşı uyarmayı unutmamalısınız.

Yangın tüpünü kullanırken alevler sönene kadar elinizde bırakmamalısınız. Ayrıca yangın aşağıdan yukarıda ya da önden arkaya doğru söndürülür. Bu kurala da sadık kalmalı rüzgarı da muhakkak arkanızda kalacak şekilde konumlandırmalısınız.

Yangından Sonra Ne Yapılmalıdır?

Yangını söndürdüğünüze emin olduysanız sonrasında tekrar alevlenmemesi için başınızda beklemeniz ve ortamı soğutacak hareketler yapmanız önerilir. Çünkü zaten alan sıcak olacağı için tekrar alevlenme riski doğacaktır. Bunu engellemek için de havalandırmak ve soğutucu uygulamalar yapmak önemlidir. Yanan maddelerin üzerine kum gibi maddeler atılabilir ve tekrar alevlenmesi önlenebilir. Etrafta yanabilme ihitmali gördüğünüz eşyaları da her ihtimale karşı kaldırmanız tavsiye edilir. Çayyolu yangın tüpübir kullanımlık olduğu için tekrar kullanamayacağınızı bilmeli ve yenisini en kısa sürede edinmelisiniz. Tekrar bir yangın çıktığında böylece tekrar aynı şekilde müdahale edip durduracak bir güvenlik önlemine sahip olacaksınız diyebiliriz.