HABERLER

İncek Yangın Tüpü

İncek Yangın Tüpü

Her insanın başına gelebilecek tehlikelerden biri olan yangın, sadece mal kaybına değil insanların hayatlarını kaybetmesine de yol açabilir. Bu nedenle her şekilde önlem almak ve yangına karşı hazırlıklı olmak her vatandaşın yapması gereken güvenlik önlemlerinden biridir. Bunun için en önemli güvenlik aracı da yangın söndürme tüpü olmaktadır. İncek yangın tüpü aldığınız zaman olası bir yangın felaketine anında müdahale edebilecek duruma gelir ve tüm talimatlara uyarsanız yangını büyüyüp genişlemesini de engellemiş olursunuz.  Bunun için ilk yapmanız gereken yangın söndürme tüpünü edindikten sonra hem bakımına hem de nasıl kullanılacağına bakmanız olacaktır.

Yangın Söndürme Tüpü Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yangını söndüreceğiniz zaman kişinin serinkanlı olması oldukça mühimdir. Çünkü bu sayede daha kontrollü davranabilecek ve talimatlara daha kolay uyum sağlayabilecektir. İlk yapmanız gereken mesafeyi ayarlamaktır. Bu durum yangının şiddetine ve yanıcı maddeye göre değişebilir. Genelde 1 metre önerilen mesafedir. Yangın söndürme eğitimlerinde daha detaylı bilgi verilir. Mesafeyi ayarladıktan sonra yangın tüpününin pimini çekmeli ve bunu yapmadan önce İncek yangın tüpünü bir iki kez sallamalısınız. Ardından rüzgarı arkanıza vererek alevlere doğru tüpü püskürtmelisiniz.

Yangın söndürürken bunu aşağıdan yukarı doğro olacak şekilde yapmayı ya da önden arkaya doğru olacak şekilde yapmayı unutmamalısınız. Böylece siz de yangın esnasında ilerleme kaydedebilirsiniz. Yangını söndürdükten sonra boşalan tüpü ne kadar az kullanmış olursanız olun mutlaka yerine koyarken dolu bir şekilde koymayı ihmal etmemelisiniz.

Yangın Tüpünün Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yangın tüpüne bakım yaparken mutlaka bunu periyodik bir düzene bağlamayı unutmamalısınız. Yani 30 günde bir klasik kontrol yaparken 6 ayda bir de genel ve daha titiz bir bakım yapılması gerektiğini unutmadan hareket etmelisiniz. Ayrıca sızıdıp sızdırmadığına bakmalı ve işaretçi levhaların doğru talimatları içerip içermediğini de kontrol etmelisiniz. İşaretçilerin gerçekten yangın tüpüne ulaştırması da önemlidir. Aksi takdirde işaretçilerin yerinde değişiklik olursa bu durum kişi için zaman kaybı olacak ve İncek yangın tüpünü bulamadığı için yangına zamanında müdahale edemeyecektir diyebiliriz.