HABERLER

Araç Yangın Tüpü

Araç Yangın Tüpü

Araç içinde yangın tüpü bulundurmak yönetmelik gereğince zorunlu tutulmuştur. Yönetmelikte yangın tüpünün nerede olması gerektiğine dair bir bilgi bulunmuyor Ancak yangın anında ulaşılamayacak olan tüpünde varlığının bir yararı olmayacağı için her an ulaşılabilecek yerde olması önemlidir. Yangın tüpleri aracın sahibi tarafından ihtiyaç halinde küçük çaplı tutuşmalarda etkili olacak ve esas özelliğini ve gücünü gösterecektir. Araçlarda genellikle bagajda bulundurulan Araç Yangın Tüpü kaza anında bagaja ulaşmak çok zor olabilmektedir. Yan yatan araca veya arkadan başka bir araç çarpması halinde tüplere ulaşması da bir hayli zordur. Araç bagajları yangın tüpü koymak için iyi bir yer olsa da ihtiyaç halinde erişebilmek için en uygun yer araç içleridir. 


Araç Yangın Tüpü İçin Uygun Yer Neresidir?
Tüplerin konulabileceği uygun yerler, şoför koltuğu veya ön yolcu koltuğunun alt kısmı olacak ve bu yerlerde yangın tüpüne en kısa sürede ulaşılabilecektir. Araç Yangın Tüpü bulundurmak zorunlu olduğu gibi gerekli bakımlarının düzenli olarak yapılması da yasal bir zorunluluk olduğu kadar hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle periyotlar halinde kontrolleri yetkili servisler aracılığıyla yapılmalı ve basınçları da kontrol edilmelidir. Trafikte seyir halinde karşılaşılabilecek tehlikeli durumlardan biri olan araç yangınları en çok oranla % 59’u motor bölgesinde, % 35 yolcular nedeniyle, % 3 yakıt tankında meydana gelen yangınlar ve % 2 oranı da lastik ve farlar nedeniyle kaynaklanıyor. 


Araçta Yangın Çıkarsa Ne Yapılmalı?
Araç yangınları insan ihmali nedeniyle karşılaşılsa da teknik arızalardan da kaynaklanabilir. Genellikle kısa devrelerden de yaşanabilecek arızalarda da acil önlem için Araç Yangın Tüpü kullanılması gerekli olacaktır. Sürüş halinde araçta çıkan yangın olduğunda sürücünün telaşlanmaması ve sakin olması gerekiyor. Aracı güvenli alana yaklaştırarak, kontağın kapatılarak, el frenini çekerek aracın kaputunu aralayın ve söndürme tüpüyle müdahale edin. Yangın sizin kontrolünüzü aştıysa itfaiyeyi aramakta geç kalmayın. İtfaiye bulunduğunuz yere gelene kadar araçtaki yangın söndürme tüpüyle müdahaleye devam edin. Duman üzerinize gelmeden, rüzgarı arkaya alarak ve bu esnada araca yaklaşmadan alevin dibine uygulanması gerekir. Araçta her zaman yangın tüpü bulunması hayati önem taşıyor. Yangın Söndürme Cihazları bilgilendirme