HABERLER

Ayrancı Yangın Tüpü

Ayrancı Yangın Tüpü

Ayrancı Yangın Tüpü

Henüz büyümemiş ancak tehlikeli olabilecek olan küçük çaplı yangınlar için kullanılan güvenlik yöntemi yangın söndürme tüpleridir. Yangın söndürme tüplerinden birine sahipseniz kısa süre içerisinde müdahale edebilecek ve yangının daha fazla hasara yol açmasının önüne geçebileceksiniz. Ancak ayrancı yangın tüpünü alırken gerçekten güvenilir ve denetimli firmalardan almaya özen göstermeli ve bunun nasıl kullanılacağını da iyi bilmelisiniz. Yangın tüplerinin kullanımı oldukça kolaydır. Ancak yine de hatalı bir hareket hem sizin hayatınızı tehlikeye atabilecekken hem de yangının daha fazla büyümesine de neden olabileceğinden soğukkanlılık olmakta yarar vardır diyebiliriz.

Yangın Tüpünün Bakımında Önemli Olan Hususlar Nelerdir?

Yangın söndürme tüplerini kontrol ettirirken tescilli firmalarından denetiminden geçmesine izin vermeli ve tescilli olmayan, bilinmeyen firmaların kontrolüne izin vermemeli ve böylesi firmalardan da satın alma yapmamalısınız. Aksi takdirde içerisine koyulan kimyasallar yangına daha olumsuz etki edebilecektir. Yangın tüplerinin güneş ve nemden korunması da çok önemlidir. Bu nedenle genelde dolap içlerinde ve daha kapalı yerlerde muhafaza edilir. Bunun dışında 15 günde bir terz yüz etmeniz topraklanmasını da engelleyecektir.

Ayrancı yangın tüpünü aldığınız zaman bazı aralıklarla onu denetlemeli ve bakımını yaptırmalısınız. Bu aralıklar ilk olarak 30 günde bir, sonrasında 6 ayda bir sonrasında da senede bir olarak değişmektedir. Ayrıca dilerseniz 5 senede bir 10 senede bir olarak da diğer bakımları hakkında fikir edinebilir ve bunlarında atlanmaması gereken kontroller olduğunu bilmelisiniz.

Yangın Tüpü Nasıl Kullanılmalıdır?

Karşınızda küçük çaplı yangın baş göstermişse önce panik yapmamalı , kendinizi güvene almalı ve en yakın yangın tüpüne ulaşmalısınız. Çevrenizde başkaları varsa onları da mutlaka yangına karşı uyarmalı ve büyüdüğünü düşündüğünüz, tehlike oluşturabilecek bir yangında destek çağırmalı, itfaiyeyi aramalısınız. Yangın tüpünü elinize aldıktan sonra pimini çekmeli, pimi çekmeden evvel de bir kaç kez sallamalı ve kimyasalların karışmasını sağlamalısınız. Ardından ayrancı yangın tüpünü alevlerin merkez noktasına yöneltmelisiniz. Merkeze doğru sıkılan alevler yangının daha kısa sürede sönmesini sağlayacaktır. Ardından tekrar doldurduğunuz yangın tüpünü eski yerine koyabilirsiniz.