HABERLER

Dikmen Yangın Tüpü

Dikmen Yangın Tüpü

Tek kullanımlık yangın söndürme araçları olan ve küçük çaplı yangınlara en hızlı ve etkili çözümü sağlayan yangın tüpleri, her apartmanda ve iş yerinde olması gereken güvenlik önlemlerinden biridir. Herkesin kullanabileceği kolaylığa sahip olan yangın tüplerinin kullanma talimatı zaten üzerinde açık bir şekilde belirtildiği için zorlanmadan çıkan bir yangını söndürebilir, daha tehlikeli olayların önüne bu sayede geçebilirsiniz. Dikmen yangın tüpü alımlarını profesyonel ve kaliteli firmalardan yapmaya özen göstermeli, bakımlarını da aynı şekilde güvenilir ve tescilli firmalara yaptırmalısınız. Aksi takdirde yangın tüpü daha çok yangını söndüreceğine alevlendirebilir ve yanlış kimyasallarla yapılan müdahale daha tehlikeli olabilir.

Yangın Tüpüyle Yangın Nasıl Söndürülür?

İlk olarak tüpün dolu olduğuna emin olmalı, etrafta birileri varsa bunları yangına karşı uyarmalı ve sonrasında da yangın tüpünü bir kaç kez sallamalı, ters çevirerek kimyasalları karıştırmalısınız. Söndürme işlemine geçmeden evvel mesafenizi de iyi ayarlamanız gerekecektir. Bunun için 1 metre önerilen mesafe olsa da yangının şiddetine ve yanıcı maddeye göre bunun değişebileceğini söyleyebiliriz. Yangını söndürmek için merkez alev noktası hedef alınmalıdır.

Dikmen yangın tüpünü yangın tam sönmeden bırakmamalısınız. Çünkü küçük bir alev dahi kalsa bu tekrar alevlenebilir ve büyüyebilir. Hatta yangından sonra ortamı soğutmanız, yanan maddelerin üzerine toprak benzeri maddeler örtmeniz ve tüm yanıcı maddeleri ortadan kaldırmanız yapmanız gereken önlemlerden biridir diyebiliriz. Eğer yangını kontrol altına alamıyorsanız mutlaka itfaiyeye haber vermeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Yangın Tüplerinin Bakımları Ne Zaman Yapılır?

Pek çok kişi yangın tüplerini aldığı gibi bırakmakta ve olası bir yangına kadar hiç bir bakım yapmasına gerek olmadığını düşünmektedir. Bu son derece yanlış bir düşüncedir ve eğer Dikmen yangın tüpünü aldıysanız 30 günde bir donanımsal bakım 6 ayda bir de içeriğindeki etken maddelelerle ilgili bakım yaptırmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Hatta senelik ve beş senelik olarak farklı bakım türleri de olduğunu söyleyebiliriz. Bakım yaptırmadığınız tüpler zaman içerisinde etken maddesini kaybedebileceğinden yangın söndürme özelliğini de kaybeden ve bir yangında istediğiniz müdahaleyi yapamaz hale gelirsiniz.

Bunların yanı sıra Çukurambar Yangın Tüpü firması olarakta uzun yıllardır hizmet sunmaktayız. Ankara yangın tüpü firması olarak uzun zamandır Ankara halkına severek hizmet sunuyoruz. Yangın tüpü yangın malzemeri konusunda oldukça iddalıyız.