HABERLER

Elmadağ Yangın Tüpü

Elmadağ Yangın Tüpü

Büyük çapta can ve mal kayıplarına neden olabilen, bu nedenle de herkes tarafından önlem alınması gereken yangınlar, kişiler için önemli felaketlerden biridir. Felaketi önleyebilmek adına yangın söndürücü tüp bulundurmak ve bunun nasıl kullanılacağını bilmek yapmanız gereken ilk hareketlerden biridir diyebiliriz. Elmadağ yangın tüpünü aldığınız zaman bu sayede olası bir alevlenmede müdahale ederek yangının büyümesini önleyebilecek ve belki de can ve mal kayıplarının önüne geçmiş olacaksınız. Yangından ilk güvenlik aleti olarak tanımlanan yangın söndürücü tüpler, bakımlarına dikkat edilmesi gereken, aksi takdirde yangına etki etmeyen aletlerdir.

Yangın Söndürme Eğitimi Önemli midir?

Yangın söndürmek için hazır bulundurduğunuz yangın söndürme tüpleri eğitimi artık okullarda çocuklara, iş yerlerinde çalışanlara daha sık veriliyor. Bu eğitimi almanızdaki yarar, olası bir yangında hızla müdahale etmenize olanak tanıyor. Uzman ve deneyimli eğitmenler tarafından alınan yangın söndürme eğitimi, tüpleri nasıl kullanacağınızı da size gösterdiği için oldukça faydalı oluyor diyebiliriz. Elmadağ yangın tüpükullanım talimatları zaten tüpün üstünde yazıyor. Ancak yine de bununla ilgili pratiğiniz varsa daha kolay müdahale edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Rüzgarın esiş yönüne dikkat etmeli, basınca dikkat etmeli ve yangını söndürmeye çalışırken kendinizi de güvenlik altına almalısınız. Tüm bunlara dikkat ederek hem felaketi önlemiş hem de yangını söndürmüş olacaksınız.

Yangın Tüplerinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yangın söndürme tüplerinin nasıl bir bakıma ihtiyacı olduğunu merak ediyorsanız bunun periyodik şekilde 30 günde bir olduğunu söyleyebiliriz. Ayda bir işaretçilerinin yerinde durup durmadığına, olası bir eskime ya da sızdırma olup olmadığına bakmanız gerekecektir. Ancak bu kontrolün yanı sıra 6 ayda bir yapılan daha kapsamlı bakımlar da çok mühimdir. Çünkü bu bakımlar esnasında Elmadağ yangın tüpünün tamamen içi boşaltılarak tekrar doldurulur ve basınç değerlerine de bakılır. Böylece tekrar koyulan kimyasallar daha etkili bir şekilde yangını söndürmeye yarayacaktır. Ayrıca 10 senede bir yapılan basınç kontrollerini de unutmamanız gerekir. Konuyla ilgili profesyonel bakım firmaları ile çalışmanız daha yararlı sonuçlar almanızı sağlayacağından son derece önemli olmaktadır.