HABERLER

Eryaman Yangın Tüpü

Eryaman Yangın Tüpü

Evlerinizde veya işyerlerinizde küçük ev kazaları nedeniyle küçük derecede yangına maruz kaldığınızda yangın tüpü kullanarak olaya müdahale edilmelidir. Eryaman Yangın Tüpü firmalarından temin edilen tüplerin gerekli periyodik kontrolleri yapılmalı ve güvenlik açısından gerekli olduğunda etkili olarak kullanılabilmelidir.

Yangına Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Yangına müdahale eden kişi rüzgarı arkasına alarak, tüpün üzerindeki pimi çekmeli ve diğer eliyle de hortumu alevin dibine doğru püskürtmelidir. Söndürme işleminde kendinizi riske atmadan ve telaşa kapılmadan müdahale uygulanması hayati önem taşır. Yangın yerde değil de yüksekte başladıysa tüp tepeden aşağıya doğru tutularak püskürtülmelidir. Aynı noktadan ve birden fazla kişiyle yapılan püskürtme daha kolay ve çabuk sönmesini sağlar. Yangının tamamen sönmüş olduğundan emin olmak için bölgeyi terk etmemek gerekir. Yangının iç ısısı hala yüksek olacağı için alev görünmediğinde bile yeniden yanmaya başlayabilir. Yangın söndürüldükten sonra tüp içinde hala köpük kalmışsa soğutma işlemi yapılmalıdır. Sönen yangın üzerine ve yanmayan çevre kısımlara püskürtme yapılmalı ve yeterince soğutma yapılmalıdır. Yangın sonrasında kullanılan tüpler Eryaman Yangın Tüpü veya size en yakın satış noktasından dolum yapılmak üzere gönderilmelidir.

Yangın Anında Dikkat Edilecekler!

Yangın tüpü binalarda veya işyerlerinde kolay erişilebilecek noktalara yerleştirilmesi gerekir. Katlı işyerlerinde her katta herkesin görebileceği belli noktalarda, duvara asılı olarak kolay alınabilecek yerlerde olmalıdır. Elektrik kaynaklı olduğu anlaşılıyorsa ilk önce elektriklerin kesilmesi ve sonrasında yangına müdahale yangın tüpüyle yapılmalıdır. Eğer bulunduğunuz yerde gaz yangını çıktıysa bu seferde ilk önce kesilmesi gereken gaz olmalıdır. Mutfaklarda bulunan tüplerden kaynaklanan gaz kaynaklı olduğu anlaşılan yangınlarda gaz kesilemiyorsa ıslak battaniyeyle tüpün üzeri kapatılmalı ve kontrol altına alındığında yangın tüpüyle müdahale edilmelidir. Binalarda 50 kişiden fazla insan yaşıyorsa yangın merdiveni zorunluluğu bulunduğu için yangın anında kullanılacak merdivenlerinde bakımlı olması ve merdivenlere açılan kapıların kilitli olmaması gerekir. Bina yangın sırasında yangın merdiveninden düzgün sırayla ve hızlı şekilde inilerek bina boşaltılmalıdır. Belirli aralıklarla yangın tüpleri kontrol edilmeli ve bakımları 6 ayda bir Eryaman Yangın Tüpü firmalarına veya tüpleri aldığınız yetkili servislere yaptırılmalıdır.