HABERLER

Etimesgut Yangın Tüpü

Etimesgut Yangın Tüpü

Yangın ne zaman ve ne şekilde gerçekleşeceğini bilmediğimiz şekilde ortaya çıkan felaketler olarak herkesi korkutan olaylardır. Yangın anında belki can güvenliğimiz veya mal kaybımız olacağı için bu durumlarda alınacak tedbirler hayati öneme sahiptir ve tedbirin elden bırakılmaması adına yangın ekipmanlarına ihtiyacımız vardır. Etimesgut Yangın Tüpü satan firmalar veya size en yakın satış yerlerinden yangın tiplerine göre ayrılan tüp çeşitleri tedarik edilmelidir.

Yangın Sınıfları Nelerdir?

A sınıfı yangın çeşidinde katı madde yangınları olarak bilinir. Odun, kömür gibi katı maddelerden meydana gelen yangınlarda soğutma ve yanıcı maddenin uzaklaştırılarak söndürülmesi gerekir. A sınıfı yangınlarda A tipi yangın söndürme tüpü kullanılır. B sınıfı yangınlarda yanabilen sıvılardan kaynaklanır. Benzin, yağ gibi yanabilen sıvılar B grubunu oluşturur. Sis halinde su, karbondioksit, köpük, ve kuru kimyevi tozla söndürülebilir. B sınıfı yangınlarda da B sınıfı yangın tüpü kullanılır. C sınıfı yangınlar likit petrol gazı, hava gazı gibi çeşitli gazların yanmasıyla ortaya çıkan yangınlardır. Kuru kimyevi toz, halon 1211,, halon 1301 kullanılarak yani C sınıfı tüpler yardımıyla söndürülebilir. Elektrik donanımından kaynaklanan yangınlarda bu sınıf içinde değerlendirilir. Elektrik akımı kesildikten sonra müdahale edilmelidir. D sınıfı yangınlarda magnezyum, lityum, sodyum, seryum gibi yanabilen metallerin ve alaşımların yanmasıyla meydana gelir. Özel kuru kimyevi tozlar, yangın söndürmede kullanılır. D sınıfı yangın tüpleri kullanılarak müdahale edilir. Etimesgut Yangın Tüpü firmaları veya başka firmalardan da tüpler temin edilebilir. Evlerde ve işyerlerinde kullanılmak üzere alınması gereken tüpler ABC yangın tüpleri olmakla beraber bahsedilen A tipi, B tipi ve C tipi yangında kullanılabilir.

Büyük Yangınlarda Müdahaleyi Tüple Yapmayın

 Binalarda veya işyerlerinde herkesin görebileceği ve erişebileceği yerlerde bulundurulan yangın tüplerinin kullanımı sadece ufak çaplı yangınlarda söz konusudur. Yangın aşırı şiddetle ilerliyorsa ve söndürme imkanı yoksa derhal itfaiye ekiplerine haber verilmesi ve yangın alanının tahliye edilmesi gerekir. Yangın küçük çaplı olduğunda bilinçli ve eğitimli kişiler tarafından rüzgar arkaya alınarak tüpler kullanılmalı ve alevin dibine püskürtme yapılmalıdır. Etimesgut Yangın Tüpü satan firmalardan temin edilebilen tüplerin bakımları da yine satıcı firmalardan yapılabilir.