HABERLER

Gölbaşı Yangın Tüpü

Gölbaşı Yangın Tüpü

Yangın söndürme konusu oldukça hassas ve özen gösterilmesi gereken bir konu olmaktadır. Çünkü yangın söndürme işlemi kısa sürede yapılmazsa bunun hayati sonuçları olabilmekte ve yangın büyüyebilmektedir. Yanıcı bir maddenin oksijenle teması sonucu bilinen ya da sebebi belirsiz çıkan yangınlar başımıza ofiste, evimizde ya da dışarı da gelebilmektedir. Yangın söndürme anında ilk müdahale aracı olan yangın söndürme tüpüne çabuk ulaşmak ve tüm talimatları doğru uygulamak yangının kısa sürede sönmesi ve büyümemesi için önemlidir. Gölbaşı yangın tüpünü nasıl kullanacağınızdan nasıl bakım yapacağınıza kadar detaylı öğrenmeniz gereklidir.

Yangın Söndürme Tüpünü Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Artık pek çok eğitim kurumunda ve iş yerinde yangın söndürme tüpünün nasıl kullanılacağıyla ilgili eğitimler ve bilgiler verilmektedir. Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm talimatlara uygun davranmak son derece önemlidir. Bunun içinde 30 günde bir yangın tüpünün kontrolleri yapılmalı ve üzerinde yazanlar doğru talimatlar mı diye öncesinde emin olunmalıdır. İşaretçilerin sizi tüpe ulaştırması da önemli bir konudur. Bazı işaretçiler yanlış yönlendirmeler yaparak kişinin zaman kaybetmesine neden olabilmektedir.

Gölbaşı yangın tüpünü kullanırken rüzgar mesafesine de dikkat etmeniz gerekir. Rüzgarı mutlaka arkanıza almalısınız ve bunun aksi durumda yangına müdahalenizin başarısız sonuçlanabileceğini bilmelisiniz. Ayrıca binanın tüp için belirlediği alan da çok önemlidir. Genelde dolapların iç kısmında saklanan tüplere ulaşım hızlı ve kolay olmalıdır. Çok yüksek yerlerde ya da açılması zor dolaplarda saklanması da zaman kaybettirecek olan etmenlerden biridir.

Yangın Söndürme Tüpünün Bakımı Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

Gölbaşı Yangın Tüpü Bakım Ayda bir yapılan kontrol dışında 6 ayda bir de bakımının yapılması önemlidir. Tüpün basınç durumu kontrol edilmeli ve içeriğindeki maddelere bakılmalıdır. Tamamen boşaltılması önerilen Gölbaşı yangın tüpü 6 ayda bir tekrardan doldurulmalı ve yerine bu şekilde koyulmalıdır. Ayrıca yangın tüpü alırken firma seçiminde de titiz davranmaya özen göstermeniz gerekecektir. Aksi durumlarda tüpün verimli çalışması mümkün olmayabilir ve kimyasal anlamda yetersiz olduğu için yangını söndürmeyebilir. Bu da ciddi boyutlarda can ve mal kaybına neden olabilir.