HABERLER

Karbondioksitli Yangın Söndürücüler

Karbondioksitli Yangın Söndürücüler

Yangınlar kimyasal tepkimelerdir. Kontrol altına alınamadığında büyük kayıplara neden olabilir. Yangınların söndürülmesi konusunda sebep olan üç bileşenden birini uzaklaştırma ihtiyacı duyarız. Yangın ancak bu şekilde sönebilir. Bu bileşenler: oksijen, yakıt ve ısıdır. Bunlardan biri mutlaka uzaklaştırılmalı ki yangın sönebilsin. Söndürebilmek için ise karbondioksitli yangın söndürücüler ve su kullanılır. Ama bu ikisi farklı yangın türlerinde tercih edilir.

Bu bileşenlerden birini ortamdan uzaklaştırırken yani yangına müdahale ederken öncelikle yangının türü göz önünde bulundurulmalıdır.

Yangın Türleri

Yangınlar çıkış özelliklerine göre 3 gruba ayrılırlar.

A Sınıfı Yangınlar: A sınıfı yangınlar genelde daha basit maddelerin çıkardığı yangınlardır ki kâğıt ve ahşap gibi maddeler sebep olmaktadır.

B Sınıfı Yangınlar:  B sınıfı yangınlar biraz daha zordur. Çünkü sebep olan zaten yanıcı maddelerdir. Bu yanıcı maddelere benzin ve boya örneği verilebilir.

C Sınıfı Yangınlar: Son olarak C sınıfı yangınlardan bahsedebiliriz. Bunlar da yine tehlikeli ve elektrik kaynaklı yangınlardır.

Bu yangın türlerini vermekteki amacımız kullanılacak söndürme araçlarını belirlemektir. A sınıfı yangında sadece su kullanılabilir. Ahşap ya da kâğıt yangınlarında su kullanmak gerekir. Amaç soğutmaktır. Ama suyu B ve C türü yangınlarda kullanmak tehlikeli olabilir.

Karbondioksitli yangın söndürücüler diğer iki yangın türünde kullanılır. Çünkü bu yangın söndürücülerde yüksek basınç içeren karbondioksit yer alır. Bu nedenle sıvı haldedir. Ani çıkış sırasında yangın üzerinde soğutma etkisine de sahiptir.

Yangın Tüpleri

Yangın tüpleri bulunulan ortamın ihtiyacına göre seçilmelidir. Ne tür bir yangın çıkma ihtimali varsa nasıl bir üretim yapılıyorsa ona göre seçim yapmalıdır. Yangın tüplerinin montajını firmalardaki görevlilere yaptırabilirsiniz. Yüksekliği ve konumu konusunda onlar daha detaylı bilgiye sahiptir. Tüpleri alırken kullanım şartlarını da öğrenebilirsiniz. Bu konudaki yönetmeliğin neler söylediği konusunda gerekli bilgiyi almanız mümkündür.

Yangın tüpleri asla yerde bırakılmamalıdır. Zamanla görüntüden kaybolabilir. Gereğinden yüksekte olması da ani durumlarda alınmasına engel olur. Yangın fark edildiğinde 1 dk içinde tüpü alıp müdahale edecek durumda olmalısınız.

Bu bilgilere göre karbondioksitli yangın söndürücüler ve diğerleri konusunda detaylı bilgiyi firmalardan öğrenip montajını da onlara yaptırmalısınız.