HABERLER

Kızılay Yangın Tüpü

Kızılay Yangın Tüpü

Olası felaketlerden biri olarak bilinen yangın, çok fazla insanın hem maddi hem de manevi kayıplar yaşamasına sebebiyet vermektedir. Bir yangına anında müdahale edebilmek için gerekli olan araçlardan biri olan yangın tüpü, ilk müdahale aracı olması açısından son derece hayati bir önem taşımaktadır. Kızılay yangın tüpü edindiğiniz zaman yangın ihtimaline karşı ilk önleminizi alacak ve bu tüpün tüm bakımlarını ve kontrollerini yaparak da yangına karşı hazırlıklı olacaksınız diyebiliriz. Tüm talimatlara uyarak kullanımını öğrenirseniz olası bir yangında hem can hem de mal kaybının önüne geçebilirsiniz.

Yangın Söndürme Tüpü Nasıl Kullanılıyor?

Evine, apartmanına ya da iş yerine yangın tüpü alan kullanıcıların en sık sorduğu sorulardan biri de bu söndürme cihazını nasıl kullanacağı üzerinedir. İlk olarak söyleyebileceğimiz, yangın söndürme cihazını kullanırken telaş yapmamaları ve olabildiğince soğukkanlı olmalarıdır. Ayrıca bulunduğunuz yerin yakınlarında yangın ihbar düğmesi olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. İhbar esnasında önemli olan yangının neyden kaynaklandığını biliyorsanız bunu da söylemeniz gerekiyor. Çünkü buna göre alınan önlemler yangının daha çabuk sönmesini sağlayacaktır.

Kızılay yangın tüpüile ilk müdahaleyi yapmanız itfaiye ekibinin gelmesine kadar geçen sürede yangının büyümesini önleyeceği için son derece önemli bir hamledir. Rüzgarın geliş yönüne dikkat etmeli ve kendi güvenliğinizi de tehlikeye atmayacak hareketler yapmalısınız. Eğer yangın sizin kontrol altına alamayacağınız büyüklükteyse o zaman mutlaka profesyonel yangın söndürme ekibini beklemeniz gerekecektir.

Yangın Tüplerinin Bakımını Yaptırmak Önemli midir?

Yangın söndürme tüplerinin bakımlarını yaptırmak olası bir yangına mani olmak için son derece önemlidir. Çünkü uzun süre kullanılmayan bu tüplerin içerisindeki kimyasallar etkisini yitirebilmekte ya da basıncını kaybedebilmektedir. Buna engel olmak için de 6 ayda bir tekrar boşaltılarak doldurulan tüpler, ilk alındığı haline geri dönmektedir. Siz de daireniz de bir Kızılay yangın tüpübarındırıyorsanız 30 günde bir genel kontrolünü ve 6 ayda bir de daha ciddi boyuttaki bakımını yaptırmalısınız. Ayrıca bu bakımları da uzman olan firmalara yaptırmanız ve yangın tüpünü buralardan satın almanız da önemlidir.