HABERLER

Konutkent Yangın Tüpü

Konutkent Yangın Tüpü

Büyük yangınların öncesinde alevlenen küçük yangınları söndürmek ve daha büyük felaketleri önlemek bir kaç tedbire bakmaktadır. Bunda en büyük güvenlik önlemi olan yangın söndürücü tüp edinmek , her apartmanın, sitenin, arabanın ve iş yerinin yapması gerekenlerden biridir. Zaten bir çok apartman yönetmeliğinde ve iş yeri yönetmeliğinde yangın söndürücü tüpler ve bunların kullanımlarıyla alakalı detaylar ve talimatlar yazmaktadır. Konutkent yangın tüpünü edindiğiniz zaman kullanım talimatlarına uygun davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Her ne kadar kullanımı kolay olsa da yangın tüpleri yanlış bir hamle yapıldığında yangını daha da çok büyütebileceğinden mümkün olduğu kadar soğukkanlı ve doğru davranmanız gerekmektedir.

Yangın Söndürme Tüpüyle Yangın Nasıl Söndürülür?

Uymanız gereken talimatların başında gergin olmamak ve panik yapmamak vardır. Panikle hareket ederseniz daha yanlış hareketler yapabilirsiniz. Elinize aldığınız yangın söndürme tüpünü ters çevirerek sallayın. Bu sayede içerisindeki kimyasallar karışarak daha iyi sonuç verecektir. Sonrasında pimi çekerek sıkılmaya hazır hale getirin. Mesafenizi karşınızda yanan cisme göre ayarlayın. Ardından eğer dışarıdaysanız rüzgarın durumunu kontrol edin ve rüzgarı muhakkak arkanıza alın. Konutkent yangın tüpünü tüm bunlardan sonra sıkmaya başlayabilirsiniz. Sıktığınız nokta yangının merkez noktası olursa daha iyi sonuç alabileceğinizi söyleyebiliriz.

Yangının söndüğüne emin olduktan sonra tüpü bırakın. Çünkü sıcak ortamda yangın her an yeniden alevlenebilme özelliğine sahiptir. Alevlenen yangını söndürmek için tekrar çaba harcamaktansa söndüğüne emin olmak daha önemlidir. Ayrıca söndürdükten sonra ortamın soğutulması da önemlidir.

Yangın Söndükten Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda da biraz değindiğimiz gibi yangın söndükten sonra alevlerin tekrar başlamayacağına emin olmak için etraftaki tüm yanıcı maddeler toplanmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Bunun dışında yanan ve söndürdüğünüz maddelerin üzerine önlem almak adına toprak ve benzeri maddeler dökmelisiniz. Hemen ortamı terketmemeli ve sıcaktan tekrar doğabilecek yangına müdahale etmek için orada bulunmalısınız. Konutkent yangın tüpünün tek kullanımlık olduğunu unutmamalı ve bir kere kullandıktan sonra yeniden bir yangın söndürme tüpü alarak eski yerine koymanız gerektiğini, aynı şekilde kullanabileceğinizi bilmelisiniz diyebiliriz.