HABERLER

Köpüklü Yangın Tüpü

Köpüklü Yangın Tüpü

Yangın çeşitli sebeplerle ortaya çıkan durumlardan biri olmakla beraber yangın çıkması halinde ihtiyaç duyulan yangın söndürme ekipmanlarının bulunması gerekir. Yangın tüpü orman yangını gibi büyük yangınlarda değil genel olarak kapalı alanlarda ve olası küçük yangınlara karşı ani müdahele yapılması için kullanılır. Okul, hastane gibi sosyal alanlarda hazır şekilde bulundurulması gereken yangın tüplerinin düzenli kontrollerinin yapılması ve acil durum olduğunda kullanıma hazır olması gerekir. Köpüklü yangın tüpü ve diğer ekipmanların belirli aylık periyotlar halinde yapılması ve gerektiğinde dolumlarının yapılması gerekir. Yangın çıkabilecek alanlarda her zaman yangın tüpü bulundurulması yasalar gereği de zorunlu kurallara dayanır.

Kapalı Alanlarda Yangın Tüpünün Kullanımı

Köpüklü Yangın Tüpü ve diğer tüplerin yangın durumunda kullanılması olabilecek can ve mal kaybının önüne geçmektir. Yangın her an küçük ev kazaları nedeniyle çıkabilecek ve önlem alınmadığında ciddi can kaybına ve eşyaların zarar görmesine sebep olur. Kapalı alanların güvenli olabilmesi adına mutlaka yangın tüpü bulundurulmasına da dikkat etmek gerekir. Ülkemizde kapalı alanlarda genel olarak ortaya çıkan yangınların nedenleri ve kullanılacak yangın tüpü kullanım alanları sıralaması yapıldığında ilk başta elektrikli eşyaların ve elektrik tesisatının kurulu olduğu binalarda bulunması gerekir. Mutfak alanlarında mutfak tüpü bulundurulması gerekirken elektrikli cihazların kullanıldığı yerlerde yangın olabilme ihtimali her zaman yüksektir. Kapalı alanlarda bulundurulması gereken yangın tüpü sayısı ve kontrol edilme süreleriyle ilgili gerekli bilgi yangın tüpü satışıyla ilgili firmalardan öğrenilebilir.

Büyük Yangınlara Yangın Tüpüyle Müdahale Etmeyin

Kapalı alana yangın tüpü alan kişinin bilinçli olması ve yangın tüpü ve köpüklü yangın tüpü kullanılacağı yangın türlerine göre önlem alması ve hazırlıklı olması gerekir. Yangın tüpü kullanımı bilinçli şekilde yapılması gerektiği için kullanacak kişinin tüm detaylarıyla kullanımı hakkında yeterli yetkinlikte olması gerekir. Yangın tüpünü kullanmaktan daha önemli konu da hangi tür yangına karşı koyulduğunun bilinmesidir. Büyük yangınlar ve bir anda büyüyen yangınlarda orada bulunan tüm sakinlerin evden çıkarılması ve can güvenliğini tehlikeye atmamak için yangın tüpünü kullanmak yerine itfaiyeye haber verilmesi gerekir. Yangın tüpü kullanımı ise küçük çaplı yangınlarda işe yarar. Büyüme ihtimalinin yavaş seyrettiği küçük yangınlara müdahale edilir.