HABERLER

Küçükesat Yangın Tüpü

Küçükesat Yangın Tüpü

İnsan hayatında her an nasıl bir felaketle karşılaşacağını bilmediği için tüm felaketlere karşı hazırlıklı olması ve önlemini alması son derece önemlidir. Bunun için de en sık rastlanan ve küçük bir dikkatsizlikten bile başınıza gelebilecek tehlikelerden biri olan yangınlar, önlem alınmazsa büyük felaketlere, can ve mal kayıplarına neden olabilir. Bir yangına karşı tedbir almanın ilk yolu da yangın tüpü bulundurmaktır. Yangın tüpleri kolayca ulaşabileceğiniz, aynı şekilde kolayca da kullanabileceğiniz bir güvenlik önlemidir. Önemli olan serin kanlılıkla kullanmak ve talimatlara uymaktır. Ayrıca Küçükesat yangın tüpü alırken ve bakımını yaptırırken sadece tescilli firmalara yaptırmanız gerektiğini de söylemeliyiz.

Yangın Söndürürken Yangın Tüpü Nasıl Hazırlanır?

Oluşan küçük yangınlarda ilk müdahaleyi yapmamızı sağlayan yangın tüpleri öncesinde bir kaç adımla hazırlanmalıdır. Sadece yangın tüpü değil, kişinin kendisinin de kendisini hazırlaması ve bazı adımlara dikkat etmesi gerekir. İlk olarak yangın tüpünü eline aldıktan sonra konumlanana kadar bir kaç kez çalkalarda bu tüpün içindeki maddelerin karışmasına neden olacağından önemli olacaktır. Sonrasında pimi çekerek yangın tüpünü sıkılabilir bir hale getirecektir. Bu işlemden sonra rüzgarı arkasına alan kişi alevlerle olan mesafesini de iyi ayarlamalı kendi canını da tehlikeye atmamalıdır. Bunu alevlerin şiddetine göre ayarlayabilirsiniz.

KüçükEsat yangın tüpündeki gazı tam olarak alevlerin merkezine sıkmalısınız. Yanıcı maddeyle hava arasına girerek bunları ayıran bir gazdan oluşan yangın tüpleri kısa süre içerisinde sonuç verecek ve alevler sönecektir. Ancak tam olarak sönmesine emin olmanız gereklidir.

Yangın Söndürme Tüpleri Kaç Kez Kullanılır?

Küçük olarak aldığınız ve her iş yerinde, sitede, apartmanda görebileceğiniz yangın tüpleri sadece bir kullanımlıktır. Bu nedenle bir kere kullandıktan sonra bu tüpü eski yerine koymanız son derece hatalı bir davranış olacaktır. Çünkü olası bir yangında ele alınan kullanılmış yangın tüpü boş bir gaz çıkaracak, yangın sönmeyecek, kişi zaman kaybettiği için büyüyen yangın kişiyi oldukça büyük bir tehlikeye atacaktır. Bu nedenle Küçükesat yangın tüpünü bir kez kullandıktan sonra mutlaka yenisini alarak koymayı unutmamalısınız.