HABERLER

Yenimahalle Yangın Tüpü

Yenimahalle Yangın Tüpü

En korkutucu felaketlerden biri olan yangına önlem almak için mutlaka her apartmanda ve sitede yangın tüpleri bulunmalıdır. En önemli güvenlik araçlarından biri olan yangın tüpleri olası bir felaketin daha kısa süree önüne geçmeye yarayacaktır. Genellikle kaç adet yangın tüpü olacağı yerin nasıl bir risk taşıdığına göre ve daire sayısına göre belirlenebilmektedir. Her bağımsız bölge için en az bir tane yangın söndürme tüpü olması önerilir. Bu nedenle Yenimahalle yangın tüpü hakkında mutlaka daha ayrıntılı bilgi edinmeli ve oturduğunuz alanın bu konuda nasıl bir güvenlik önlemi aldığını öğrenmelisiniz.

Yangın Tüpü Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Kanunlarla belirlenen yönetmelikler gereği taşınabilir olan yangın tüplerini periyodik olarak kontrol edenler makine mühendisleri ya da makine teknikerleri olmaktadır. Bu kişiler nasıl kontrol edeceğine dair özel eğitim almış ve yeterli donanıma sahip kişilerdir. Genelde üç tip periyodik kontrolden bahsedebiliriz. Birinci tip periyodik kontrol söndürücüler koyulduktan sonra 30 gün aralıkla kontrol edilen bir süreçten oluşmaktadır.

İkinci tip olan periyodik kontrole baktığımız zaman bütün taşınabilir yangın söndürücülerin 6 ayda bir kontrol edilmesi gerektiğiyle ilgili olduğunu görmekteyiz. Bakım sırasında uyulması gereken talimatlara uyulup uyulmadığına bakılır ve güvenlik cihazlarının gerekirse yenilenmesi gerekebilir. Yenimahalle yangın tüpükontrollerinde üçüncü tip dediğimiz kontrol de Bina yönetmeliğine göre yapılır. Buna göre de genelde 4 senede bir bina içerisindeki yangın söndürme tüplerinin değişmesi gerekir.

Yangın Tüpü Kontrolleri Sırasında Eksiklik Durumunda Ne Yapılır?

Kontrol ettikten sonra eğer yangın söndürücülerle ilgili bir uygunsuzlukla karşılaşırsanız o zaman iş sağlığı ve güvenliği açısından uygun görülmeyen hususların tespitinde yapılması gerekenler yapılacaktır. Tüm güvenlik önlemleri alınana kadar ve bakım yapılana kadar güvenli bulunmayan yangın söndürücülerin kullanılmaması önemlidir.

Yenimahalle yangın tüpü firmaları önlemini ne kadar almak önemli olsa da , bunların doğru kullanılması ve bakımlarının yapılması da bir  o kadar önemli olmaktadır. Bu nedenle takibini doğru yapmalı ve ihmal etmemeli, yangın tüplerinin olası bir felakette binada yaşayanlar için hayat kurtarıcı olduğunu kesinlikle unutmamalısınız.