HİZMETLERİMİZ

Yangın Dolabı

Yangın Dolabı

Yangınlar hiç beklenmedik zamanlarda zor durumlar yaşatan önlem alınması gereken kimyasal tepkimelerdir. Evlerde, iş yerlerinde çeşitli nedenlerden dolayı bu istenmeyen durumun çıkması durumunda neler yapılabileceği konusunda insanlar bilinçlenmelidir. Bunlardan biri de yangın tüpü bulundurmaktır. Yangın tüpleri de bina içlerinde yangın dolabı dediğimiz dolaplarda saklanır.

Yangın dolapları otomatik bir tesisat sayılmaz. Fakat binalarda bulunması son derece önemlidir. Binanın inşası sırasında yangın dolapları göz ardı edilmemelidir. Çünkü yangınla ilk karşılaşılan anda yapılacak olan yangın söndürme tüplerini kullanmak ya da yangın dolabındaki yangın hortumunu çıkarıp kullanmaktır. Yani elle müdahale yapmaktır. Henüz itfaiye ekipleri gelene kadar yapabileceğiniz en iyi şey budur. Erken davranırsanız yangını söndürme imkânınız vardır. Bu denli önemli bir konuyu kesinlikle atlamamak gerekir. Bina sakinlerinin güvenliği ve her türlü maddi zararı önlemek için binalarda yangın dolabı bulundurulmalıdır.

Yangın Dolabı Tesisatını Test Etmek

Yangın dolabı binaya monte edilir. Vanalar ve hortumlar takılır. Bu durumda yapılan son şey tesisatın çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Bunun için şebeke suyundan yardım alınabilir. Tesisata buradan su verilir ve çalışıp çalışmadığı test edilmiş olur.

Yangın dolabı ile kurulan tesisatta sürekli olarak su bulunur. Tabi sular kesilmediği sürece. Şebekenin suyu var olduğu sürece yangına her daim hazır bir tesisat sistemidir.

Ama binalara kuru yangın tesisatları da kurulabilir. Bu tesisatlar itfaiyenin gelip su vermesi sonrasında çalışır. Yani hortumun bir ucu içerde bir ucu da dışarıdadır. Dışarıdaki itfaiyenin su vermesi için kullanılır.

Diğer Yangın Söndürme Sistemleri

Apartman ya da iş yerlerinde kullanabileceğiniz diğer ürün de yangın söndürme tüpleridir. Bunlar farklı kg.larda satılmaktadır. İhtiyacınız olan tüpü içeriğine göre alacağınız firmanın da yönlendirmesiyle seçebilirsiniz. Aldıktan sonra da gelip montaj yapmalarını isteyebilirsiniz. Zaten doğru olan da budur. Çünkü yangın tüplerinin montajı konusunda yönetmelik maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeler gereği yangın tüplerinin bulunması gereken belli bir yükseklik vardır. ne tamamen yerde bırakabilirsiniz ne de uzanamayacağınız kadar yüksekte… bütün bu şartların tümünü yerine getirmek için uzman kişilerin montajı yapmasına izin vermelisiniz.