HİZMETLERİMİZ

Yangın Söndürme Cihazları

Yangın Söndürme Cihazları

Yangın Söndürme Cihazları kapalı alanlarda çıkabilecek küçük çaplı yangınlara karşı önlem almak amacıyla kullanılan ekipmanlardır. Küçük yangına müdahale edilerek büyümesini, can ve mal kaybını önlemek amacıyla kullanılır. Söndürme ekipmanlarını yeni satın alan ve kullanımını bilmeyen kişilerin aklına takılan sorulardan birisi de nasıl kullanılacağı ve hangi tip tüpün hangi yangın çeşidine göre kullanılacağıdır. Cihazlar yangın söndürme yeterliliği kazanmış ve yeterliliği olan kişiler tarafından kullanılması doğru olacaktır. Tecrübesi olmayan kişi de eğitim bilgilendirmesi yapıldığı takdirde müdahale edebileceği küçük çaplı yangına karşı müdahale edebilir. Yangın söndürme ekipmanlarının kullanımını öğrenmekte yeterli gelmiyor cihazı kullanan kişinin nasıl bir tür yangında hangi ekipmanların kullanılması gerektiğini bilmesi gerekiyor.

Küçük Yangınlarda Cihaz Kullanılır

Yangın Söndürme Cihazları hakkında üzerinde dikkatle durulması gereken bir konu da küçük çaplı yangınlarda müdahale edilmesi, patlama gibi nedenlerden dolayı çıkan ve gittikçe büyüyen yangınlarda oradan uzaklaşılarak işin itfaiyeye devredilmesi olacaktır. Örneğin mutfakta yemek pişirirken aniden tavanın alevlenmesi gibi söndürme cihazlarıyla önlenebilecek küçük çapta bir yangın mutfak yangın tüpüyle kontrol altına alınabilir. Yangın tüpü kullanımı doğru şekilde sağlandığında yangına kısa sürede müdahale etmek büyük yangının önüne geçilmesini sağladığı için can ve mal kaybını da engellemiş olur. Yangın tüplerini kullanmak için ön eğitim alınması gerekir ve yangın malzemeleri satan firmaların vereceği genel bilgi ve teknik bilgiler doğrultusunda gerekli durumda acil yetkili kişi yangın tüpünü kullanılabilecek hale gelmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da Yangın Söndürme Cihazı almakla işin bitmediği ve tüplerin belirli sürelerle kontrol edilmesi ve gerekiyorsa dolumlarının yapılmasıdır.

Kapalı Alanlarda Yangın Tüpü Bulundurulması

Yangın Söndürme Cihazları kapalı alanlarda özellikle okul, hastane, tiyatro, kapalı spor salonu vs gibi sosyal ortamlarda insanların kalabalık olduğu yerlerde mutlaka hazır şekilde bulundurmalı ve yangına müdahalede bulunacak kişilerinde kurum tarafından belirlenmesi gerekir. Belirli aylık kontrollerinin yapılarak da bulundurulan cihazlardan gerektiğinde verim alınıp alınmayacağı denetlenmelidir. Yangın çıkabilecek her kapalı alanda yasalar gereği de bulundurulması da zorunlu hale gelmiştir. Yangın tüpü satın alacak kişiler çıkabilecek yangın türüne göre müdahale etmesi ve ona uygun olan cihazı kullanmalıdır.